Najznámejšie diela

Nádašiho literárne začiatky siahajú do obdobia jeho lekárskych štúdií v Prahe, kde sa stal aktívnym členom a viacnásobným funkcionárom študentského spolku Detvan. Tvoriť začal pod pseudonymom Dr. Ján Grob, z ktorého začiatočných písmen neskôr vznikol nový pseudonym Jégé. V prvých humoreskách, črtách a besedniciach (Žart, Veda, Kúra, Omyl a i.), ktoré písal pre Národné noviny a Slovenské pohľady kritizoval súčasnú malomestskú spoločnosť. Už v týchto dielach používal realistickú metódu zobrazovania, nevyhýbal sa humoru, irónii a sarkazmu.

 

Okrem literatúry sa zaujímal aj o sociálne dejiny, dejiny umenia, o filozofiu, psychológiu a prírodné vedy. Jeho neskoršiu tvorbu ovplyvnil najmä predstaviteľ francúzskeho naturalizmu Emile Zola. Jégé vynikol najmä ako autor diel s historickou tématikou. Napísal historické romány Adam Šangala a Svätopluk, historické novely a povesti Z dávnych časov, Wieniawského legenda, Itália, Kuruci, Jaríkovský kostol, Horymír, Magister rytier Donč, Rozličné osudy, Jedovaté kvety a Krásne časy rokoka.

 

Do súčasnosti sa vrátil v autobiografickom románe Cesta životom, vtedajšiu spoločnosť popisuje i v ďalších spoločenských románoch Alina Orsághová a S duchom času. Novely z oravského prostredia zhrnul v zbierkach Kozinský mlyn a Medzi nimi. Jeho dramatické pokusy boli menej úspešné, patril však k najprísnejším kritikom.